Pomáhať dieťaťu na bruško, do sedu, do stoja?

Áno, môžete, dôležité je však kedy a hlavne ako!

Eva Kiedroňová je autorkou  unikátnej metódy starostlivosti o dieťa v súlade s jeho psychomotorickým vývojom. A nielen preto je tu tento článok, ktorý napísala. Mnoho rodičov túži po tom, aby sa jeho čerstvo narodené bábätko naučilo čo najskôr a hlavne kvalitne „pásť koníčky“, sedieť, stáť a nakoniec chodiť. Preto množstvo rodičov deťom v týchto schopnostiach pomáha ako najviac vedia. V tomto prípade je však najlepšie pomáhať menej a keď už, tak naozaj vedieť ako.

  1. Chrbát dnes bolí 85 % mladých ľudí

Už naše mamy, babičky a prababičky nás učili tieto zručnosti s tým najlepším úmyslom a láskou tak, že nás čo najskôr dávali na bruško v priebehu celého dňa, potom dávali sedieť do lona alebo opierali o vankúše a nakoniec stavali na nožičky a učili chodiť za ruky či v chodítkach. Týmto spôsobom sa skutočne naučila chodiť väčšina z nás. Preto sa tento spôsob nácviku s obľubou využíva aj dnes.

Až pri hľadaní príčin, prečo až 85% mladých ľudí trpí nielen nesústredenou pozornosťou, bolesťami chrbtice  a hlavy, predčasným opotrebovaním kĺbov, ale aj neplodnosťou či zlou funkciou vnútorných orgánov, boli odhalené súvislosti so spôsobom starostlivosti o deti a následného vývoja v prvých mesiacoch života.

  1. Sociálne vymoženosti dnešnej doby majú aj svoje slabé stránky

Málokto si uvedomuje, ako negatívne ovplyvňujeú vývoj dieťaťa sociálne vymoženosti, napr. prehriate byty, neprimerané obliekanie, počítače alebo telefóny, ktorým sa rodičia často venujú alebo ich ponúkajú deťom k osobnému rozvoju či hrám na úkor aktívnej hry a komunikácie s ním. Moderný prístup sa odráža aj v ďalšej starostlivosti o dieťa, napr. balenie detí do veľkej vrstvy plienok okolo panvy, nedostatok pohybu v tesnom oblečení, dlhodobý pobyt v autosedačkách, kočíkoch, šatkách či iných nosišoch.

Najviac však ovplyvňujú vývoj dieťaťa každodenné podmienky k odpočinku a spánku a celodenná manipulácia a komunikácia s dieťaťom.

Tridsaťročný výskum a skúsenosti ukazujú, že zručnosti ako poloha na brušku, sed, státie a chôdza sú pre deti veľmi ťažké a pritom tak zásadné. Je treba sa na ne najskôr dobre pripraviť, naučiť dieťa používať tie správne svaly, ktoré jeho rýchlo rastúce telo kvalitne ponesú aj po zvyšok života. Je teda dobré vedieť, ako sa najlepšie, láskyplne a pritom prirodzene s dieťaťom hrať, aby sa na tieto zručnosti najskôr dobre pripravilo a potom sa ich naučilo samo a kvalitným spôsobom. Prvotne je treba pochopiť, v akej situácii sa nachádza dieťa po narodení, čo potrebuje k tomu, aby vôbec mohlo dobre naštartovať svoj vývoj a postaviť sa kvalitne na nohy.

  1. Máloktorá mama vie o napätí bábätka po pôrode

Každý novorodenec je ovplyvnený nielen prostredím, v ktorom žil po dobu deviatich mesiacov pred narodením, ale aj pôrodom. Všetky zdravé deti majú vplyvom obmedzujúceho priestoru v maternici ešte nejakú dobu po pôrode pokrčené všetky končatiny a vplyvom pôrodného procesu ho ťahajú chrbtové svaly k miernemu záklonu hlavičky i telíčka. Toto napätie a súčasne skrčenie spôsobuje, že na bežnom matraci kočíka alebo postieľky sa nedokážu položiť (ľahnúť si) na celý chrbát. Zvýšené napätie chrbtových svalov spôsobuje ich nestabilitu a následne neustále vychyľovanie do strán sprevádzané úlekovými reakciami – čo môže spôsobovať stres a plačlivosť.

Preto sa všetky deti po narodení potrebujú najskôr upokojiť a uvoľniť tak, aby si postupne do 3. mesiaca veku dokázali hlavne ľahnúť na celý chrbát, symetricky do osi.  Táto pozícia im umožní v dobe bdenia zdvíhať všetky končatiny nad telíčko, čo je pre ne veľká drina, avšak dôležitá posilňovňa všetkých svalov, ktoré im pomôžu k následnej kvalitnej vertikalizácii. Dieťaťu je treba prvotne ponúkať pocit istoty, bezpečia, tepla, všetky pohyby a manipulácia s ním musí byť pomalá v sprievode láskyplnej komunikácie.  Až sa dieťa položí na chrbát, uvoľní sa v ňom napätie a posilnia sa chrbtové a brušné svaly, môže sa ďalej hrať a cvičiť hrubú motoriku tak, aby sme mu pomohli pochopiť, ako sa správne dostať na bruško a neskôr na kolená. O tom sú už ďalšie diely o spôsobe „ukladania dieťaťa na bruško“ a „ako pomôcť dieťaťu k lezeniu“, ktoré nájdete na blogu Evy Kiedroňové ( www.evakiedronova.cz ).

Pomáhajme deťom len vtedy, keď je to potreba.

Objavte cestu ako sa dohovoriť, kým prídu slová

Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli s vaším dieťaťom začať znakovať.

  • Video seminár pre rodičov
  • Video slovník a materiály na stiahnutie
  • Podpora skúsenej lektorky
  • Videá pre deti