Prázdniny sa skončili a tak niektoré mamičky, ktoré sa spoliehali na najčastejšie odporúčanú metódu – dať dole plienku a nechať dieťa behať bez nej – chytá panika. Niektoré deti to vďaka tejto metóde zvládli. Dokonca sa hovorí, že až 40% detí sa takto ľahko naučí na nočník, takže vždy budete mať v okolí nejednu kamarátku, ktorá vám bude tvrdiť, že to nič nie je a že to musíte tiež zvládnuť.
Problém je ale v tom, že každé dieťa je iné. Vrodený temperament, fyzický vývoj, komunikačné schopnosti, výchovný prístup rodičov a tiež odhodlanie, to všetko hrá významnú úlohu. Keď zobratie plienky nefunguje, mnohé mamičky navrhujú ešte jednu metódu…posádzať, posádzať, posádzať na nočník, kým sa to nenaučí. Čo ale robiť, keď tam dieťa nechce sedieť? Uchýliť sa k nátlaku?
Ako docieliť, aby dieťa odložilo plienky, keď sa bráni a ja ako rodič chcem rešpektovať jeho potreby a osobnosť?
Ak patríte do skupiny, ktorá má viac otázok ako odpovedí na túto teému, nezúfajte. Je nás veľa!!! Aj preto sa program Hurá na nočník už 4 roky teší veľkej popularite rodičov. Vytvorili ho vývojové psychologičky a autorky bestsellerov pre rodičov s ohľadom na detskú psychiku, komunikačné schopnosti a prístup rodičov ku výchove. Všetko potrebné je možné naštudovať v kompletnej sade materiálov, ktorá sa predáva za cenu nižšiu ako 1 balík plienok a od septembra aj v novom seminári pre rodičov Hurá na nočník, ktorý je súčasťou GoKids rodičovskej akadémie. Kúpiť sadu v eShope.
O základoch, na ktorých táto metóda stavia sa dozviete z videa z relácie Sama doma, ktorý videlo už viac ako 26 000 mamičiek!
Jennifer Macris, matka 5 detí, ktorá metódu použila, hovorí: „Než som tento program aplikovala u svojho najmladšieho syna, učila som na nočník svoje štyri staršie deti a rozhodne môžem potvrdiť, že toto je ten najzábavnejší a najúčinnejší dostupný program. Funguje!“
A čo o programe hovoria samotné autorky – bývalé profesorky vývojovej psychológie a autorky bestsellerov pre rodičov – Linda Acredolo, PhD. a Susan Goodwyn, PhD.?
Neskoršie učenie na nočník znamená problémy pre deti, rodičov i životné prostredie
Učenie dieťaťa na nočník sa stále viac posúva do neskoršieho veku, z veľkej časti kvôli pohodliu spojeného s používaním jednorázových plienok – tie sú v súčasnej dobe k dispozícii aj vo veľkostiach, ktoré sedia aj 5-ročným alebo 6-ročným deťom. Problémom je, že neskoršie učenie je náročnejšie pre rodičov, môže spôsobovať psychické i zdravotné problémy detí a prispieva k tomu, že na skládky sa zbytočne dostávajú milióny ton plienok. Profesorky vývojovej psychológie Dr. Linda Acredolo a Dr. Susan Goodwyn sa tým, že do učenia na nočník zapojili populárny program Baby Signs®, pokúsili tento trend zvrátiť a to pomocou celkom nového prístupu, ktorý nielen umožňuje začať s učením na nočník už v 12 mesiacoch a urobiť z učenia zábavu, ale tiež uspieť!
Znepokojivý trend neskoršieho učenia
Predtým ako sa objavila jednorázová plienka, 95% všetkých detí sa naučilo chodiť na nočník skôr ako dosiahli vek 18 mesiacov. Potom začal tento vek narastať a dnes nie je neobvyklé stretnúť sa s 3-ročným dieťaťom v plienkach. Približujeme sa tak krajinám ako napr. USA, kde je priemerný vek dieťaťa, ktoré práve odložilo plienky 37 mesiacov.
Neskoršie učenie je problematické pre rodičov i deti
Spoločnosti vyrábajúce plienky aktívne propagujú „moderný prístup“ k učeniu na nočník, v ktorom rodičom radia, aby čakali, kým ich dieťa nie je „pripravené“ s učením začať – tvrdia, že toto obdobie je asi od 2 rokov. Táto rada naznačuje, že neskoršie učenie na nočník bude jednoduchšie. V skutočnosti je ale učenie na nočník po dosiahnutí 2 rokov náročnejšie. Prečo? Pretože je to vek, kedy nastupuje obdobie vzdoru a deti tak začínajú na všetko hovoriť „NIE!“ Učenie na nočník sa vďaka tomu veľmi často stáva súbojom vôle, predovšetkým preto, že vylučovanie do plienky sa do tej doby stane silno zakoreneným návykom, ktorý sa ťažšie odstraňuje a tiež preto, že rodičia, ktorí potrebujú dieťa dostať z plienok kvôli prijatiu do škôlky, sa často uchyľujú k nátlaku. Neskoršie učenie má podľa Dr. Susan Goodwyn tiež ďalšie dôsledky. „Po dosiahnutí 2 rokov veku sa u detí rozvíja schopnosť prežívať v súvislosti s ich telesnými funkciami hanbu a rozpaky, čo môže vyvolať ďalšie problémy, napr. malú sebaúctu a zadržiavanie stolice a to môže viesť k chronickej zápche.“
Neskoršie učenie škodí životnému prostrediu
Neskoršie učenie na nočník vedie tiež k tomu, že na skládkach končí viac plienok – na 1 dieťa ročne o 1500 – 2000 viac, pričom sa odhaduje, že plienka sa rozkladá až 500 rokov. Okrem toho sa podľa dokumentu National Geographic „Ľudská stopa“ na výrobu plienok pre 1 dieťa na rok spotrebuje 359 l surovej ropy, 130 kg plastu a 1,8 stromov. Niektorí rodičia veria, že negatívny dopad na životné prostredie zmizne, ak prejdú na látkové plienky. Určite je to pre prírodu šetrnejšia metóda, ale aj tak sa musia tieto plienky prať, takže spotrebúvajú minimálne vodu, energiu a pracie prostriedky. Ak by sme skrátili dobu, po ktorú nosí dieťa plienky len o jeden rok (z 36 na 24 mesiacov), malo by to významný a pozitívny dopad na životné prostredie.
Cieľom nového prístupu je zvrátiť tento trend
Dr. Goodwyn a Dr. Acredolo boli znepokojené nepriaznivými dôsledkami stále neskoršieho učenia na nočník a preto vypracovali nový prístup – Hurá na nočník s programom Baby Signs® — ktorý rané učenie na nočník nielen umožňuje, ale tiež ho uľahčuje a robí z neho pre rodičov i deti zábavu. Ich metóda čerpá z dlhoročného výskumu o predverbálnej komunikácii, z praxe vo vývojovej psychológii a osobné skúsenosti. Odhaľujú nový pohľad na „pripravenosť“ dieťaťa začať s týmto procesom a ponúkajú jednoduchý návod, ktorý je možné prispôsobiť každej rodinnej situácii. Začať je možné už okolo 1. narodenín a cieľom je, aby dieťa úplne odložilo plienky najneskôr do 2. narodenín. Metóda je ale natoľko flexibilná, že je možné použiť ju, aj keď rodičia u svojho dieťaťa začnú s učením na nočník neskôr.
Odkazy na súvisiace informácie
Kúpiť sadu s detailným popisom procesu
Zistiť, ako sa dorozumieť s dieťaťom, ktoré ešte nehovorí
Poradiť sa s látkovou poradkyňou o kúpe látkových plienok
Online kurz znakovania Baby Signs®
Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli začať znakovať ešte dnes!
Súčasťou video kurzu sú aj:
- Video slovník so 100 znakmi
- Pracovné listy a materiály na stiahnutie
- Osobná podpora skúsenej lektorky
- Video pre deti
- Leporelá na stiahnutie
Objavte cestu, ako sa dohovoriť, kým prídu slová
Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli s vaším dieťaťom začať znakovať.
- Video seminár pre rodičov
- Video slovník a materiály na stiahnutie
- Podpora skúsenej lektorky
- Videá pre deti