Jedného dňa na jeseň sa 15-mesačný Adam uprene pozeral z okna na ulicu. Jeho maminka sedela pri stole s raňajkami a čítala si noviny. Odrazu sa k nej Adam rozbehol ako o závod a začal rozčúlene znakovať „SLON“. Chytil maminku za ruku a vliekol ju k oknu. Tá sa pozrela z okna do predzáhradky, ale žiadneho slona tam samozrejme nenašla. Adam stále ukazoval znak pre slona, ale po chvíli ešte pridal znak pre „HLUK“, pri ktorom sa končekmi prstov dotýkal ucha. Potom sa spoza veľkého kríka vynoril sused s hlučným vysávačom lístia. Ako odsával spadnuté lístie, pohybovala sa dlhá hadica vysávača dopredu a dozadu. Nemusel to byť skutočný slon (taký, akého Adam videl s maminkou nedávno v ZOO). Adam však chcel, aby maminka vedela, že to, čo videl pod oknami, skoro ako slon vyzerá.

Predstavte si mamičku na prechádzke s 15-mesačným dieťaťom a ktoré znakuje „PES“. Mama si to všimne a reaguje: „Áno, je tam psík, páči sa ti? To je skvelé, že si si toho psíka všimol, ja som ho nevidela.“ Takáto jednoduchá konverzácia medzi batoľaťom a mamou spôsobí hneď niekoľko vecí, ktoré v konečnom dôsledku priaznivo podporujú vývoj dieťaťa:

3 prínosy znakovania, ktoré si ani neuvedomíte:

  1. Dieťa bolo schopné začať komunikáciu s rodičom dlho predtým, než sa naučilo vysloviť slová, čo pomáha budovať pozitívny vzťah medzi dieťaťom a rodičom.
  2. Dieťa si buduje sebavedomie, pretože „povedalo“ niečo správne a mama ho pochválila.
  3. Dieťa sa ľahšie učí slová, pretože si vybralo témy, ktoré ho zaujímajú a mama ho zaplavila slovami, ktoré chcel počuť.

Výmena za slová

Veľa rodičov, ktorí ešte so znakovaním nezačali, sa pýtajú rovnkú otázku: „Nebude potom moje dieťa neskôr hovoriť?“ Vďaka doktorkám Acredolo a Goodwyn poznáme odpoveď podloženú výskumom a znie jednoznačne: „NIE, netreba sa báť.“

Znakujúce deti sú svojou schopnosťou porozumieť si s najbližšími také nadšené, že ich to motivuje k tomu, aby komunikáciu rozvíjali. Veľmi skoro zistia, že používanie slov je jednoduchšie a rýchlejšie. Naviac, ako rastú a behajú a zväčšuje sa ich vzdialenosť od mamy, napr. keď je mama na druhej strane ihriska, vedia, že sú slová lepšie na komunikáciu. Chvíľu treba ešte používať slovo a znak, čo je ideálne z dôvodu, že prvým slovom hneď nie je dobre rozumieť. Akonáhle však zistia, že ľudia rozumejú ich slovám, znaky celkom prirodzene zanechajú a zabudnú ich.

Máte ďalšie otázky ohľadom znakovania? Neváhajte nás kontaktovať alebo si prečítajte náš e-book. 

Znakuje každé dieťa, ide len o to, akí vytrvalí, trpezliví a všímaví sú jeho rodičia. Dá sa to ľahko naučiť v online kurzu znakování pro rodiče.

Objavte cestu ako sa dohovoriť, kým prídu slová

Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli s vaším dieťaťom začať znakovať.

  • Video seminár pre rodičov
  • Video slovník a materiály na stiahnutie
  • Podpora skúsenej lektorky
  • Videá pre deti