Rozvoj motorických schopností bábätiek a batoliat je prirodzený snáď vo všetkých rodinách. Postaviť z kociek vežu je bežná činnosť, dokonca aj pri pravidelných lekárskych prehliadkach dostávajú rodičia otázku, z akého množstva kociek dokáže dieťatko vež postaviť. Nie každý ale kladie dôraz aj na rozvoj komunikačných schopností, napriek tomu, že v tejto oblasti majú rodičia na rozvoj veľký vplyv. V tom hrá veľkú úlohu čítanie. Viete, prečo je také dôležité a kedy s ním začať?

Prečo je čítanie také dôležité?

Mnohé mamičky čítajú nahlas detské knižky už počas tehotenstva a nadväzujú tak so svojím dieťatkom kontakt. Stáva sa to príjemným rituálom. Rovnako sa aj starší súrodenec môže s bračekom či sestričkou zblížiť, aj keď ešte nedokáže čítať. To, že bude čítať ešte nenarodenému súrodencovi, resp. hovoriť smerom k brušku mamičky, bude veľmi prínosné pre ich ďalší vzťah a vedomie toho, že sa môže stále túliť k mame a rozprávať tak aj súrodencovi.

Význam čítanie pre dieťa začína už od narodenia, kedy ešte dieťa  viditeľne na čítanie nereaguje. Jeho účasť sa bude stupňovať a prínosy čítania vám budú mesiac po mesiaci jasnejšie.

Deti milujú akékoľvek aktivity, kedy sa im rodičia nerušene venujú. Pri čítaní si navyše trénujú schopnosť počúvať a sústrediť sa. Je celkom bežné, že dieťa si obľúbi jednu alebo dve knižky a bude od vás chcieť, aby ste ich opakovane čítali. Toto opakovanie má pre dieťa veľký význam aj pri rozvoji slovnej zásoby. Dieťa, ktoré pri čítaní vyjadruje, čo počuje a zapája sa do deja (u nehovoriacich detí pomocou znakov – pozri nižšie) sa učí novú slovnú zásobu aj aktívne používať.

Budete prekvapení, ako si deti všímajú každý detail na stránke, ako túžia povedať vám o svojich objavoch a koľko si toho pamätajú. Pamäť môžete trénovať aj tým, že pri knihe, ktorú čítate opakovane, sa pred otočením stránky opýtate, čo bude nasledovať.

Môžeme teda povedať, že čítanie:

 1. posilňuje puto medzi rodičmi a deťmi,
 2. rozvíja schopnosť počúvať,
 3. rozširuje slovnú zásobu dieťaťa,
 4. rozvíja koncentráciu a pamäť.

Najväčšie prínosy dieťa samozrejme získa, ak mu budete pravidelne čítať a hovoriť s ním počas čítania aj po prečítaní knižky.

Znakovanie je skvelým pomocníkom pri čítaní prvých knižiek

Znakovanie je ďalšia možnosť, ako spoločné čítanie urobiť zábavnejším. Dorozumievanie pomocou gest a posunkov je ľahké a prirodzené a je to spôsob, ako sa dorozumieť s vaším dieťaťom ešte predtým, než je schopné naučiť sa hovoriť. Znakujúce mamičky tak získavajú jedinečnú možnosť zúčastniť sa spoločného čítania a znakom reagovať na obrázky a slová, ktoré čítajú. Čítanie sa tak stáva interaktívnejším a bábätko či batoľa, ktoré znakom ukazuje, čo vidí alebo čo počuje, si získava úprimný obdiv rodiča a buduje si tak sebadôveru a záujem ďalej komunikovať.

Autorky programu znakovej reči pre počujúce batoľatá Baby Signs – profesorky vývojovej psychológie Kalifornskej Davis University – Dr. Acredolo a Dr. Goodwyn vytvorili nielen jednoduchú metodiku pre učenie znakovania, ale aj leporelá vhodné pre prvé čítanie a znakovanie s bábätkami a batoľatami. Dostupné sú české leporelá pre bábätká a batoľatá.

Jedna účastníčka kurzu Znakujeme so spevom a hrou nadšene komentuje leporelo V Zoo:

„Hanička miluje leporelo V Zoo. Na lekcii V Zoo kurzu Znakujeme so spevom a hrou sa naučila znak pre „VTÁČIKA“. Ten je na každej strnae tohto leporela schovaný na inom mieste a tak Hanička nadšene obracia stránky a spolu so znakom pre vtáčika ho hľadá očami a potom na neho ukáže.“

Stiahnite si e-book o čítaní bábätkám a batoľatám zdarma

Dočítate sa tu mimo iného aj aké knižky vybrať deťom v určitom veku. Budeme sa tešiť na vaše reakcie o zábave pri čítaní s vašimi deťmi.

Online kurz znakovania Baby Signs

Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli začať znakovať ešte dnes!

Súčasťou video kurzu sú aj:

 • Video slovník so 100 znakmi
 • Pracovné listy a materiály na stiahnutie
 • Osobná podpora skúsenej lektorky
 • Video pre deti
 • Leporelá na stiahnutie

Objednajte tu.

Objavte cestu, ako sa dohovoriť, kým prídu slová

Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli s vaším dieťaťom začať znakovať.

 • Video seminár pre rodičov
 • Video slovník a materiály na stiahnutie
 • Podpora skúsenej lektorky
 • Videa pre deti