Nie vždy sa všetko v znakovaní darí – možno aj vy ste narazili na nejakú prekážku. Prinášame vám 2 príbehy…možno aj v nich nájdete inšpiráciu alebo povzbudenie, kým sa s nami opäť stretnete v septembri.

„Znakovať sa naučí každé dieťa.“ To je veta, ktorú ste od nás asi už počuli…za 9 rokov skúseností v ČR sme si mnohokrát overili, že to tak naozaj je. ALE …každé dieťa je iné a každý rodič je iný. Takže každé dieťa začne komunikovať v iný čas a čiastočne to závisí na tom, nakoľko je rodič dôsledný, pretože dôslednosť prináša výsledky skôr. Každé dieťa sa teda naučí znakovať, aj keď cesta môže byť niekedy kľukatá, ale stojí za to.

Prvý z našich príspevkov je otázka mamičky, ktorá si nevie rady ako pokračovať ďalej, keď jej 13-mesačný syn ešte neznakuje. Svoj príspevok nám poslala do Batoláčika (predchodca GoKids Magazínu). „Rada by som si tiež niekedy prečítala, ako to niekomu nejde.“ A tak sa nám zverila priamo ona sama.

Dobrý deň.

Osobne totiž mám doma zádrhel. Syn má už 13 mesiacov a v podstate nič. Svetlo síce úspešne znakuje od 10. mesiaca, ale tým sme skončili. Znakujem na neho cca od 6 mesiacov. Čiapka ho zaujala, párkrát predviedol, ale teraz už nerieši. Podobne napr. znak pre žabu alebo pre ešte. Akoby o to ani nemal záujem. Občas na mňa pozrie, čo to ukazujem, ale väčšinou sa mu musím vnucovať, aby moje ruky vôbec sledoval. Takú kačku na neho znakujem ako utrhnutá a tá ho zatiaľ vôbec nezaujala. Doma som tak trochu za blázna a pomaly si tak aj začínam pripadať. Ešte že vidím tie ostatné deti (pre mňa zázračné), ktoré znakujú už aj od 8. mesiaca. Viem, že v tomto veku je všetko individuálne a žiadne dieťa nemôže byť stopercentne tabuľkové. Rada by som sa opýtala, či je náš prípad normálny? Má vôbec zmysel sa ešte snažiť? Nemôže byť problém vo mne? Priznávam sa, že už som z tých neúspechov unavená a pri každom použití slova znak neukazujem. Znaky ukazujem, ak mám istotu, že ma syn sleduje a vníma, čo sa hovorí. Inak nie. Syn všetko, čo chce, si vymôže intonovaným „eh“ a zvyšok sa dohovorí pomocou slov to a nie.

Ďakujem za odpoveď,

Gabriela Kollová.

Odpoveď našej skúsenej lektorky

Dobrý deň.

Veľmi Vám ďakujem za Vaše pekné slová o Batoláčiku a tiež za Vašu otázku. Určite nie ste sama, kto má dočasne pocit, že znakovanie nejde tak ako ste si predstavovali. So znakovaním je to ako so všetkým ostatným vo vývoji našich detičiek…každé dieťa je iné. Niektoré skôr sedí, iné skôr stavia na seba kocky a iné skôr znakuje. Z toho, čo popisujete, je Váš syn ale vlastne takmer tabuľkový. Deti, ktoré začínajú v 8 mesiacoch a v roku vedia 30 znakov sú skôr výnimkou. Väčšina detí začína prvé znaky používať okolo roku – to už Váš syn dosiahol. Takže chápe, že sa dá komunikovať pomocou znakov a teraz je iba na ňom, ako veľa alebo málo to bude používať. Väčšina detí rodičov prekvapí tým, ako rýchlo sa znaky učia, keď ich to začne baviť. Ale stáva sa tiež, že sa na určitom bode ako keby na chvíľu zastavia. V literatúre sa uvádza, že najmä okolo doby, kedy deti začínajú chodiť, akoby sa chceli viac sústrediť na chodenie, na chvíľu stagnujú v znakovaní a potom, čo sa naučia chodiť, začnú robiť pokroky v znakovaní.

Tiež je treba si uvedomiť, že znakovanie ako forma komunikácie má ešte jednu špecifickú vlastnosť – záleží na povahe dieťaťa. Určite to poznáte, sú deti (aj dospelí), ktorí celý deň pusu nezatvoria a tiež takí, z ktorých musíme páčiť každé slovo. So znakovaním je to rovnaké, deti, ktoré znakujú skoro a používajú veľa znakov, svojim rodičom vlastne oznamujú, že sa majú na čo tešiť, keď prídu slová.

Snáď Vám tieto informácie pomôžu. Jediná rada, ktorú pre Vás mám je: nevzdávajte to a uvidíte, že to nakoniec bude zábava pre syna i pre vás.

A ešte jeden príbeh už s tým „dobrým koncom“.

Dobrý večer,

veľmi sa mi páči vaša veta: Ešte som nepočula o dieťati, ktoré by nakoniec neznakovalo, teda pokiaľ to rodičia nevzdajú J J J

Je to mesiac dozadu, čo som sa na vás obrátila s prosbou o radu ako nespokojná matka, ktorá sa snaží svoje dieťa naučiť aspoň nejaký znak a ono stále nič. Asi štyri dni potom, čo som sa posťažovala, sa doslova začali diať zázraky. Hanka sa rozbehla ako rýchlik a počas dvoch, troch dní na mňa vychrlila aspoň desať znakov, ktoré som sa ju do tej doby snažila naučiť, potom nasledovala niekoľkodenná pauza a všetko sa opäť opakovalo. Takže sme s nadšením objednali dve skvelé leporelá V ZOO a Vonku a prvá sa ihneď zaradila medzi top knižky. Vypozorovala som, že najviac ju baví ukazovať, ako niečo niekto robí. Statické veci, príp. zvieratá (okrem žirafy, ktorú miluje a vytvorila si vlastný znak – zdvíha ruku hore ako že je veľká a kačky, ktoré chodíme kŕmiť), ju proste neberú, aj keď na obrázku pozná aj jeleňa alebo bažanta J J V každom prípade trpezlivosť sa znovu vyplatila a uspokojenie sa dostavilo nielen preto, že sa s dcérkou konečne lepšie dorozumieme a môžeme spolu zdieľať omnoho viac vecí, ale trošku bolo pohladené aj moje učiteľské ego, že to proste dokážeme. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za podporu, ktorá mi vtedy dodala novú silu a vôbec za celý váš program, ktorý mňa i moju dcéru nesmierne obohacuje.

Prajem krásny deň, Lenka.

Online kurz Baby Signs®

Pokiaľ nechcete čakať na najbližší termín seminára či kurzu vo vašom okolí, objednajte si náš online kurz znakovania, kde sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť k tomu, aby ste úspešne so svojím dieťatkom začali používať prvé znaky.

Kurzy vypísané už od začiatku septembra nájdete pohromade naprieč celou ČR i SR tu.

Prajeme vám krásne leto plné znakov vašich detí.

Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli s vaším dieťaťom začať znakovať.

  • Video seminár pre rodičov
  • Video slovník a materiály na stiahnutie
  • Podpora skúsenej lektorky
  • Videá pre deti