Lenka S., maminka Karolínky

Karolínka bude mať o 14 dní 1 rok. O znakovaní som počula, ale pripadalo mi to hlúpe. Videla som jeden americký film, v ktorom sa znakovanie silne pardovalo a to ma v mojom názore utvrdilo. Zase jedna americká “vymoženosť”, ktorá zo starostlivosti o dieťa robí vedu. Lenže…po narodení našej Karolínky som častejšie navštevovala servery pre mamičky a na Baby Signs som narážala viac a viac. Prečítala som si ďalšie články (spravidla tie pozitívne) a spozornela som. Najpresvedčivejšie boli pre mňa videá so znakujúcimi batoľatami. V detskom centre som stretla jednu znakujúcu mamičku. Odrazu ma Baby Signs zaujalo. Na nete som našla tabuľku s pár znakmi a bolo rozhodnuté. Skúsim to. Veď Kaja žiadnu ujmu neutrpí, keď ju “otestujem” a nič horšieho, než že prestanem, sa nestane. Prebrala som to s manželom (muži sú vraj skeptickejší), ten iba pokrčil ramenami a pretože je za každý experiment, tak sme do toho šli.

Karolínka mala cca 5 – 6 mesiacov a začali sme jej pri dojčení znakovať jedlo. Kaja bola pred každým jedlom veľmi nedočkavá a často plakala. Asi za týždeň som zaregistrovala zmenu. Akonáhle som odznakovala jedlo, Karolínka sa trochu upokojila a vydržala počkať, než si pripravím miesto na dojčenie. Takže 1:0 pre Baby Signs a nebolo čo riešiť. Začali sme znakovať EŠTE, HOTOVO a STROM, ja som sa rozhodla absolvovať kurz znakovania pre rodičov. Manžel ma celú dobu podporoval a aktívne sa do znakovania zapájal. Zhruba do ôsmich mesiacov Karolínka znaky “len” pasívne prijímala. Bolo vidieť, že im rozumie a vie, čo bude nasledovať. Prvý Karolínkin znak bol v ôsmich mesiacoch znak JEDLO, potom pridala STROM a EŠTE. Sama si vymyslela znak pre CUMEĽ.

Znakujeme všetci traja a veľmi nás to baví. Občas sa pridajú aj prarodičia a hlavne Karolínkina teta. Premýšľam, koľko znakov už Kaja ovláda: JEDLO, EŠTE, STROM, BUBLINY, PES, VODA, PIŤ, ČIAPKA, HOTOVO, CUMEĽ, PÁPÁ. Niektorým znakom rozumie, ale ešte ich neznakuje: MAČKA, KNIŽKA, KVET, LIETADLO. Keď bola chorá a museli sme odsať nos, vždy sme po akcii znakovali HOTOVO. Karolínka sa rýchlo upokojila a sama ukazovala HOTOVO. Vtipné bolo, že ukazovala HOTOVO pri obliekaní, ktoré nemá rada. Tu sme zaznamenali čiastočný úspech pri ČIAPKE. Znakujeme ju a je po probléme. Budem musieť vymyslieť nejaký znak pre zimnú kombinézu.

Naše prvé Vianoce začali zle. Karolínka dostala črevnú chrípku a v noci 22.12. asi 5-krát vracala. Nadránom začala intenzívne znakovať PIŤ. Vypila naraz 1,5 dl, ale my sme už vedeli, že to v sebe udrží. V byte sa objavila nová vec : stromček. Karolínka na nej fascinovane pozerala, neustále znakovala STROM. Jej posledným znakom je zatiaľ PES. Kamaráti majú dvoch bíglov a Karolínka je z nich úplne vedľa. Akonáhle vonku vidí nejakého psa, hneď začne zrýchlene dýchať. Reaguje aj na plyšového psa. Občas sa pomýli a keď vidí niečo roztomilého, niečo, čo sa jej páči, znakuje PSA. Úplne prestala znakovať JEDLO, miesto toho hovorí “ňam”.